Kuva: Open Food Facts -yhteisö, CC BY-SA
Bonbons au chocolat
Chevaliers d'Argouges · 300 g
- Viivakoodi
3421371530373- Luokka
- suklaamakeissekoitus
- Annoskoko
- 10g
- Myyntimaat
- Ranska
Lyhyesti
Bonbons au chocolat (Chevaliers d'Argouges) kuuluu luokkaan ”suklaamakeissekoitus”. Energiaa on 551 kcal (2 299 kJ) 100 grammassa. Yksi annos (10g) sisältää noin 55 kcal eli 3 % aikuisen päivittäisen energiansaannin vertailuarvosta. Pitoisuus (sokeri) on 29 % pienempi kuin luokan mediaanituotteessa. Pitoisuus (tyydyttynyt rasva) on 16 % pienempi kuin luokan mediaanituotteessa. Pitoisuus (suola) on 77 % suurempi kuin luokan mediaanituotteessa. Ainesosaluettelossa on 8 lisäainetta: E100 - kurkumiini, E160c - Paprikauute, E322 - Lesitiinit, E322i - Lesitiini, E422 - Glyseroli ja E440 - Pektiini. Tuotetta myydään seuraavissa maissa: Ranska.
Ravintoarvot
| Ravintoarvot | 100 g / 100 ml kohti | % VA* | Annosta kohti (10g) |
|---|---|---|---|
| Energia | 2 299 kJ / 551 kcal | 28% | 230 kJ / 55 kcal |
| Rasva | 34 g | 49% | 3,4 g |
| Tyydyttynyt rasva | 15 g | 75% | 1,5 g |
| Hiilihydraatit | 51 g | 20% | 5,1 g |
| Sokerit | 34 g | 38% | 3,4 g |
| Lisätyt sokerit | 50 g | 5 g | |
| Polyolit | 0 g | 0 g | |
| Tärkkelys | 0,01 g | < 0,01 g | |
| Ravintokuitu | 0 g | 0% | 0 g |
| Proteiini | 8 g | 16% | 0,8 g |
| Suola | 0,23 g | 4% | 0,02 g |
| Kolesteroli | 13 mg | 1,3 mg | |
| Alkoholi | 0 % vol | ||
| A-vitamiini | 29 µg | 2,8 µg | |
| D-vitamiini | 0,16 µg | 0,02 µg | |
| E-vitamiini | 1,7 mg | 0,17 mg | |
| C-vitamiini | 1,3 mg | 0,13 mg | |
| B12-vitamiini | 0,41 µg | 0,04 µg | |
| Kalsium | 129 mg | 13 mg | |
| Rauta | 0,3 mg | 0,03 mg | |
| Magnesium | 22 mg | 2,2 mg | |
| Kalium | 209 mg | 21 mg | |
| Sinkki | 0,64 mg | 0,06 mg | |
| Hedelmät, kasvikset ja palkokasvit | 0 % |
*Keskivertoaikuisen saannin vertailuarvo (8400 kJ / 2000 kcal).
Vertailu samankaltaisiin tuotteisiin
Mediaaniarvot 830 tuotteesta luokassa ”suklaamakeissekoitus”.
Ainesosat
Sucre, beurre de cacao, poudre de lait entier, pàte de cacao, noisette 9,8%, amande 4,7%, caramel 3% (sirop de glucose-fructose, sucre, crème, lait concentré sucré, beurre doux, eau, beurre salé, sel de Guérande, stabilisant : pectines), pâte de noisette 2,9%, noisette caramélisée 1,6% (noisette, sucre, sirop de glucose, miel), brisure de bretzel 19% (farine de blé, sel, huile de tournesol, malt de blé, levure, correcteur d'acidité : E524), brisures de crêpes dentelles 0,6% (farine de blé, sucre, beurre concentré, sucre du lait, protéines de lait, sel, extrait de malt d'orge, poudre à lever : E500), beurre concentré, poudre de lait écrémé, stabilisant : E422, caramel en poudre (poudre de lait écrémé, protéine de lait, sucre, beurre), émulsifiant : lécithines de soja, arôme naturel (lait), lactose, lactosérum, fleur de sel de Guérande 0,1%, arôme naturel de vanille, arôme caramel, colorants de décor : curcumine - extrait de paprika. Traces éventuelles d'autres fruits à coque. Chocolat noir 8,9% (cacao : 70% minimum), chocolat au lait 14,4% (cacao : 33% minimum), chocolat blanc 5% (cacao : 28% miniìmum).
Allergeenit
Lisäaineet
Usein kysytyt kysymykset
Montako kaloria tuotteessa Bonbons au chocolat on?
Tuotteessa Bonbons au chocolat on 551 kcal / 100 g, mikä tarkoittaa noin 55 kcal annosta (10g) kohti.
Onko Bonbons au chocolat vegaaninen?
Ei. Tuotteen Bonbons au chocolat ainesosaluettelossa on vähintään yksi eläinperäinen ainesosa.
Onko tuotteessa Bonbons au chocolat palmuöljyä?
Tuotteen Bonbons au chocolat ainesosaluettelosta ei löytynyt palmuöljyä.
Mitä lisäaineita tuotteessa Bonbons au chocolat on?
Tuotteessa Bonbons au chocolat on seuraavat lisäaineet: E100 - kurkumiini, E160c - Paprikauute, E322 - Lesitiinit, E322i - Lesitiini, E422 - Glyseroli, E440 - Pektiini, E500 - natriumkarbonaatit ja E524 - Natriumhydroksidi.
Mitä allergeeneja tuotteessa Bonbons au chocolat on?
Open Food Factsin mukaan tuotteen Bonbons au chocolat pakkausmerkinnöissä mainitaan seuraavat allergeenit: Gluteeni, Maito ja Pähkinät. Tarkista aina pakkaus.
Terveellisemmät vaihtoehdot
Saman luokan suosittuja tuotteita, joilla on parempi Nutri-Score.