Chamonix

Foto: contribuitorii Open Food Facts, CC BY-SA

Chamonix

LU · 250 g ℮, (20 biscuits x 12,5 g)

d
Nutri-ScoreCalitate nutrițională slabă
4
Grupa NOVAAliment ultraprocesat
340
kcalLa 100 g / 100 ml
Conținut de grăsimi: ScăzutConținut de grăsimi saturate: ScăzutConținut de zahăr: RidicatConținut de sare: Scăzut
Cod de bare
3017760819121
Porție
13 g
Vândut în
Franța

Pe scurt

Chamonix (LU) este un produs din categoria „Biscuiți umpluți”. Furnizează 340 kcal (1.421 kJ) la 100 g. O porție de 13 g conține aproximativ 44 kcal, adică 2% din doza zilnică de referință pentru energie a unui adult. Are un conținut de zahăr cu 32% mai mare decât produsul median din categoria sa. Are un conținut de grăsimi saturate cu 91% mai mic decât produsul median din categoria sa. Are un conținut de sare cu 96% mai mic decât produsul median din categoria sa. Lista sa de ingrediente conține 7 aditivi: E160b - Annatto, E160bii - Annatto norbixină, E202 - Sorbat de potasiu, E330 - Acid citric, E422 - Glicerol și E440 - Pectină. Se vinde în: Franța.

Valori nutriționale

Valori nutriționale La 100 g / 100 ml % DR* Per porție (13 g)
Valoare energetică 1.421 kJ / 340 kcal 17% 185 kJ / 44 kcal
Grăsimi 1,5 g 2% 0,2 g
Acizi grași saturați 0,77 g 4% 0,1 g
Glucide 75 g 29% 9,8 g
Zaharuri 42 g 47% 5,5 g
Zaharuri adăugate 51 g 6,7 g
Polioli 24 g 3,1 g
Amidon 21 g 2,8 g
Fibre 1,5 g 6% 0,2 g
Proteine 4,2 g 8% 0,54 g
Sare 0,02 g 0% < 0,01 g
Colesterol 16 mg 2,1 mg
Alcool 0 % vol
Vitamina A 0 µg 0 µg
Vitamina D 0,05 µg < 0,01 µg
Vitamina E 0,52 mg 0,07 mg
Vitamina C 3 mg 0,39 mg
Vitamina B12 0 µg 0 µg
Calciu 15 mg 2 mg
Fier 0,91 mg 0,12 mg
Magneziu 27 mg 3,6 mg
Potasiu 115 mg 15 mg
Zinc 0,75 mg 0,1 mg
Fructe, legume și leguminoase 6,4 %

*Doza de referință pentru un adult mediu (8400 kJ / 2000 kcal).

Comparație cu produse similare

Valorile mediane pentru 664 produse din categoria „Biscuiți umpluți”.

Valoare energetică -29%
Acest produs: 340,1 kcal Mediana categoriei: 479 kcal
Zaharuri +32%
Acest produs: 42,3 g Mediana categoriei: 32 g
Grăsimi -92%
Acest produs: 1,5 g Mediana categoriei: 20 g
Acizi grași saturați -91%
Acest produs: 0,8 g Mediana categoriei: 9 g
Sare -96%
Acest produs: 0 g Mediana categoriei: 0,5 g
Proteine -30%
Acest produs: 4,2 g Mediana categoriei: 5,9 g
Fibre -52%
Acest produs: 1,5 g Mediana categoriei: 3,2 g

Ingrediente

Sirop de glucose-fructose, farine de BLÉ 36 %, sucre, purée d'orange 5 %, jus d'orange concentré 1,4%, huile de colza, jaune d'OEUF en poudre, stabilisant (glycérol), poudre à lever (carbonates d'ammonium), correcteur d'acidité (acide citrique), gélifiant (pectines), arômes, colorant (norbixine de rocou), conservateur (sorbate de potassium). PEUT CONTENIR LAIT, SÉSAME ET FRUITS À COQUE.

Alergeni

OuăGlutenLapteFructe cu coajă lemnoasăSemințe de susan

Aditivi

Întrebări frecvente

Câte calorii are Chamonix?

Chamonix conține 340 kcal la 100 g, adică aproximativ 44 kcal pe porție de 13 g.

Este Chamonix vegan?

Nu. Lista de ingrediente a produsului Chamonix conține cel puțin un ingredient de origine animală.

Conține Chamonix ulei de palmier?

Nu a fost detectat ulei de palmier în lista de ingrediente a produsului Chamonix.

Ce aditivi conține Chamonix?

Chamonix conține E160b - Annatto, E160bii - Annatto norbixină, E202 - Sorbat de potasiu, E330 - Acid citric, E422 - Glicerol, E440 - Pectină și E503 - Carbonați de amoniu.

Ce alergeni conține Chamonix?

Potrivit Open Food Facts, eticheta produsului Chamonix menționează următorii alergeni: Ouă, Gluten, Lapte, Fructe cu coajă lemnoasă și Semințe de susan. Verificați întotdeauna ambalajul.

Alternative mai sănătoase

Produse populare din aceeași categorie, cu un Nutri-Score mai bun.

Alte produse LU

Vezi tot →